Józef Kazimierz SOKOL

ur. 03.03.1898 r. Jaworów

zm. 22.06.1974 r. Nowa Ruda


Miejsce pochówku:
Cmentarz komunalny w Nowej Rudzie, Kwatera V, pole 17


ózef Sokol był żołnierzem I. i II. Brygady Legionów Polskich oraz II. Korpusu Polskiego. Uczestniczył w bitwie pod Rarańczą oraz Kaniowem, gdzie został ranny. Walczył jako żołnierz wojny polsko-bolszewickiej w szeregach 2. Dywizji Litewsko-Białoruskiej, z którą wziął udział w walkach o Wilno. W Wolnej Polsce pozostał w wojsku, kontynuując karierę zawodową. Dowodził m.in. III. batalionem 6. Pułku Piechoty Legionów.

We wrześniu 1939 roku był już w stopniu majora. Po klęsce przedostał się do Francji, a stamtąd do Syrii, aby stanąć na czele I. batalionu 2. Pułku Brygady Strzelców Karpackich. Brał udział w całym szlaku kampanii afrykańskiej jednostki. Walczył pod Tobrukiem i Gazalą, a później także we Włoszech, nad rzeką Sangro oraz pod Monte Cassino, gdzie został ciężko ranny.

Po rekonwalescencji objął jeszcze 1. Brygadę Grenadierów 4. Dywizji Piechoty w Szkocji. W 1948 roku powrócił do Polski. Zamieszkał w Nowej Rudzie, gdzie podjął pracę m.in. jako kierownik sklepu, magazynier, a później kierownik komórki opakowań na dworcu kolejowym. Zmarł 22 czerwca 1974 roku.


Odznaczony m.in.:
Krzyżem Niepodległości;
Krzyżem Walecznych (ośmiokrotnie za lata 1914-1921 i czterokrotnie za lata 1939-1945);
Złotym Krzyżem Zasługi;
Srebrnym Krzyżem Zasługi.