Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu wraz z wojewodą dolnośląskim prowadzi akcję upamiętniania i oznaczania grobów tych, którzy walczyli za Polskę – zarówno w czasie I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej, jak i II wojny światowej.

Wielu z bohaterów walk o niepodległość i II wojny światowej osiadło po 1945 roku na Dolnym Śląsku i tutaj są ich groby. W ramach projektu „Ocalamy” specjalnym insygnium „Ojczyzna swemu obrońcy” oznaczone zostały groby kilkudziesięciu bohaterów, m.in. we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Kłodzku i Bielawie.

W rocznicę agresji sowieckiej na Polskę przedstawiciele Oddziału IPN we Wrocławiu z dr Katarzyną Pawlak-Weiss, wicedyrektor Oddziału i Naczelnikiem Oddziałowego Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu Wojciechem Trębaczem oraz Pawłem Hreniakiem, wojewodą dolnośląskim, zorganizowali spotkanie z rodzinami żołnierzy II wojny światowej, którzy walczyli o wolną Polskę. Przedstawiono sylwetki bohaterów, uwypuklając ich zaangażowanie dla kraju. Rodziny zaś podczas uroczystości otrzymały otrzymały okolicznościowe dyplomy i drobne upominki. Było to bardzo wzruszające spotkanie.