Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w kolejnej uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Tabliczka „Ojczyzna swemu obrońcy” od dziś znajduje się na grobie płk. Bolesława Orlińskiego – najbardziej znanego lotnika II RP. W uroczystości wzięli udział m.in. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń oraz Dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński.

Płk Bolesław Orliński – jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych lotników II RP. Stał się powszechnie znany na świecie kiedy w 1926 r. przeleciał dwupłatowcem na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa. Przyleciał do kraju z obciętym skrzydłem (zszywanym po drodze z lokalnego płótna na mongolskich stepach) oraz dymiącym silnikiem, ale udało się. Był m.in pierwszym człowiekiem, który przeleciał samolotem z Korei do Japonii. Przyniósł swoim wyczynem ogromną chwałę niedawno odrodzonemu Państwu Polskiemu. Do końca życia w dniu urodzin pułkownika odwiedzał ambasador Japonii.

W 1931 r. prezydent USA Hubert Hoover zaprosił 5 najlepszych pilotów Europy na zawody światowej rangi do Cleveland, aby zmierzyli się z amerykańskimi asami przestworzy. Z Polski Bolesława Orlińskiego, z Niemiec Ernsta Udeta (późniejszego generała Luftwaffe), Z Anglii Richarda Atcherley (późniejszego marszałka RAFu) a także najlepszego pilota z Francji i Włoch. Zawody wygrał płk Orliński, który jako pierwszy na świecie zademonstrował wówczas korkociąg przekładany, zwany później polskim. W 1934 r. ustanowił rekord świata w prędkości na samolocie myśliwskim (samolot był polskiej konstrukcji).

Po wrześniu 1939 r. przedostał się do Anglii, został dowódcą Dywizjonu 305. Wziął udział w 49 lotach bojowych. Po wojnie przebywał na emigracji w RPA i Kanadzie, gdzie zmarł w 1992 r. Prochy pułkownika i jego żony z honorami zostały pochowane we Wrocławiu obok matki i rodzeństwa, którzy po wojnie przyjechali z Kresów i osiedli się we Wrocławiu.

Po uroczystościach na cmentarzu św. Rodziny, uczestnicy konferencji przenieśli się do Akademii Wojsk Lądowych, gdzie w auli imienia Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w sesji popularnonaukowej „Lotnicy w służbie Rzeczypospolitej”. Wszystkich obecnych przywitał pełniący obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch, który podkreślił w swoim wystąpieniu istotę upamiętniania bohaterów w aspekcie kształtowania sylwetki oficera Rzeczypospolitej.

Podczas konferencji wręczono dyplomy uznania rodzinom lotników. Zgromadzonym gościom wyświetlono film „Dwa skrzydła” Ryszarda Kopera, poświęcony płk. Bolesławowi Orlińskiemu, a o jego przedwojennych dokonaniach i powojennych losach opowiedział Stanisław Błasiak. Wnuczka kpt. pil. Stanisława Pietruskiego, Oktawia Pietruska – Szarska, przedstawiła biografię pilota. O losach i życiu płk. pil. Romana Kłoczkowskiego opowiedział przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” Wojciech Jeute, natomiast Bartłomiej Błaszkowski wspominał karierę lotniczą mjr. pil.  Mieczysława Sühsa.