Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak wziął udział w kolejnej uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Tabliczka „Ojczyzna swemu obrońcy” od dziś znajduje się na grobie płk. Bolesława Orlińskiego – najbardziej znanego lotnika II RP. W uroczystości wzięli udział m.in. Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej oddział we Wrocławiu dr Andrzej Drogoń oraz Dowódca Garnizonu Wrocław płk Dariusz Krzywdziński.
Płk Bolesław Orliński – jeden z najbardziej znanych i najwybitniejszych lotników II RP. Stał się powszechnie znany na świecie kiedy w 1926 r. przeleciał dwupłatowcem na trasie Warszawa-Tokio-Warszawa. Przyleciał do kraju z obciętym skrzydłem (zszywanym po drodze z lokalnego płótna na mongolskich stepach) oraz dymiącym silnikiem, ale udało się. Był m.in pierwszym człowiekiem, który przeleciał samolotem z Korei do Japonii. Przyniósł swoim wyczynem ogromną chwałę niedawno odrodzonemu Państwu Polskiemu. Do końca życia w dniu urodzin pułkownika odwiedzał ambasador Japonii.
W 1931 r. prezydent USA Hubert Hoover zaprosił 5 najlepszych pilotów Europy na zawody światowej rangi do Cleveland, aby zmierzyli się z amerykańskimi asami przestworzy. Z Polski Bolesława Orlińskiego, z Niemiec Ernsta Udeta (późniejszego generała Luftwaffe), Z Anglii Richarda Atcherley (późniejszego marszałka RAFu) a także najlepszego pilota z Francji i Włoch. Zawody wygrał płk Orliński, który jako pierwszy na świecie zademonstrował wówczas korkociąg przekładany, zwany później polskim. W 1934 r. ustanowił rekord świata w prędkości na samolocie myśliwskim (samolot był polskiej konstrukcji).
Po wrześniu 1939 r. przedostał się do Anglii, został dowódcą Dywizjonu 305. Wziął udział w 49 lotach bojowych. Po wojnie przebywał na emigracji w RPA i Kanadzie, gdzie zmarł w 1992 r. Prochy pułkownika i jego żony z honorami zostały pochowane we Wrocławiu obok matki i rodzeństwa, którzy po wojnie przyjechali z Kresów i osiedli się we Wrocławiu.
Po uroczystościach na cmentarzu św. Rodziny, uczestnicy konferencji przenieśli się do Akademii Wojsk Lądowych, gdzie w auli imienia Józefa Piłsudskiego uczestniczyli w sesji popularnonaukowej „Lotnicy w służbie Rzeczypospolitej”. Wszystkich obecnych przywitał pełniący obowiązki rektora-komendanta AWL płk dr inż. Jacek Narloch, który podkreślił w swoim wystąpieniu istotę upamiętniania bohaterów w aspekcie kształtowania sylwetki oficera Rzeczypospolitej.
Podczas konferencji wręczono dyplomy uznania rodzinom lotników. Zgromadzonym gościom wyświetlono film „Dwa skrzydła” Ryszarda Kopera, poświęcony płk. Bolesławowi Orlińskiemu, a o jego przedwojennych dokonaniach i powojennych losach opowiedział Stanisław Błasiak. Wnuczka kpt. pil. Stanisława Pietruskiego, Oktawia Pietruska – Szarska, przedstawiła biografię pilota. O losach i życiu płk. pil. Romana Kłoczkowskiego opowiedział przewodniczący Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej „Brzozów” Wojciech Jeute, natomiast Bartłomiej Błaszkowski wspominał karierę lotniczą mjr. pil. Mieczysława Sühsa.
Uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Uroczystości znakowania grobu bohatera specjalnym insygnium w ramach akcji Wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ocalamy”. Sesja popularnonaukowa „Lotnicy w służbie Rzeczypospolitej” w gmachu Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu Sesja popularnonaukowa „Lotnicy w służbie Rzeczypospolitej” w gmachu Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu